U prisustvovali brojnih zvaničnika iz vjerskog, društvenog, političkog i javnog života u BiH jučer je svečano otvorena Careva džamija u Nevesinju. Džamiju su otvorili članovi porodice Aiše Abdel Dželil Abdel Ganijj i Hamde Abdel Dželil Abdel Ganijj koji su posredstvom kuvajtskog Centra za civilizacijski dijalog i Vakufske direkcije Rijaseta IZ-e u BiH donirali novac za njenu obnovu.
Obnova Careve džamije u Nevesinju praktično je počela dovoženjem njenih kamenih ostataka 2008. g. sa, šest kilometara udaljenog, lokaliteta Ždrijelo, za što se ima zahvalni razumijevanju tadašnjih državnih ministra Safetu Haliloviću i Tariku Sadoviću. Medžlis IZ-e Mostar obnovu same građevine na njenim temeljima počeo je 2012.g. Ovaj izuzetno odgovoran i izazova pun posao povjeren je građevinskoj firmi Bišina d.o.o. i njenom direktoru Mirsadu Bajgoriću. Dio sredstava u toj fazi, pored Medžlisa IZ-e Mostar osiguralo je federalno Ministarstvo za izbjegla i raseljena lica a drugu fazu njene obnove finansirali su dobrotvori iz Kuvajta.
„Ovaj projekta nas je objedinio oko iste ideje i on je dokaz razumijevanja među narodima i među ljudima. Međusobno razumijevanje treba da nam posluži za izgradnju bolje budućnosti svih nas. Presretni smo da smo imali priliku da okončano ovaj hairli projekta“, kazao je dr. Muhamed Ismail El-Ensari istaknuvši da će nastaviti finansiranje obnove Upravne zgrade Medžlisa IZ-e Nevesinje i džamijske avlije.
Mostarski muftija Salem ef Dedović svečano otvorenje džamije ocijenio danom historijska prekretnica u izgradnji života u cjelini u Nevesinju i Hercegovini, na čemu strpljivo duži period radi Islamska zajednica i Srpska pravoslavna crkva u Hercegovini. „Ovaj dan treba da bude buđenje novog vremena u kojem ćemo potvrditi naše trajno opredjeljenje da ćemo graditi mir i da ćemo biti podsticaj našim vjernicima da život ovdje može da se razvija u harmoniji, suživotu i jednakopravnosti“, rekao je muftija. Zahvalio se općinskim vlastima koje su dale podršku obnovi Careve džamije i baštine Bošnjaka u Nevesinju. „Važno nam je bilo živo saznanje da je nevesinjski narod prihvatio ovaj projekat, prihvatio da ponovo u ovom gradu postoje i da se uspravljaju simboli islama, Bošnjaka muslimana na ovom prostoru kao što je to vjekovima bilo“, istakao je muftija. Zahvalio se svima koji su na bilo koji način doprinijeli proteklih godina da se ponovo uzdigne jedna od najstarijih džamija u Bosni i Hercegovini.
Iskrene čestitke povodom obnove džamije izrazio je episkop Zahumsko–hercegoački i primorski vladika Grigorije poručivši da se temleji bogomolja, crkva i džamija ne mogu uništiti, pa čak iako se fizički uklone graditeljski elementi. „Ono što je izgrađeno na temeljima vjere ne može se uništiti. Tako je i vas danas dovela vjera. Tako je nekada davno vaše pretke vjera naučila da izgrade ovu džamiju. I tako ste vi danas pokazali da ste dosljedni potomci vaših predaka obnovom ove džamije, da ste na istom temelju na kojem su oni nekada bili. To je velika tajna vjere, to je najveća moć vjere, Zato je to temelj koji se ne može uništiti“, kazao je vladika. Čestitke u ime opšinskih struktura povodom obnove džamije izrazio je načelnik opštine Nevesinje Momčilo Šiljegović koji je iskoristio priliku da još jednom pozove raseljene Bošnjake da se vrate svom rodnom zavičaju. I direktor Vakufske direkcije hafiz Senaid Zaimović apelirao je na Bošnjake da čuvaju svoju imovinu, da s budnom pažnjom prate implementacije zakona o premjeri i katastru i plaćanju poreza na nepokretnosti.
Bihaćki muftija Hasan ef. Makić u svojstvu izaslanik reisu-l–uleme Islamske zajednice u BiH govorio je o nagradama za dobra djela podsjetivši na odgovornost vjernika pred svojim Gospodarom. Citirao je nekoliko ajeta i hadisa o tome zaključivši kako čovjek na Sudnjem danu neće imati ništa osim dobri dijela. Izdvojio je hadis Muhameda a.s. u kojem se navodi da se dobročinstvom i dobrim djelima, sadakom, lijepom riječi i lijepim ponašanjem čovjek čuva džehenemske vatre. „Muhamed a.s. nam skreće pažnju na momenat kad će nam biti najteže, kad ćemo pred Gospodarom polagati račun, i poziva nas da vodimo računa o tome. I to je ono što trebamo čuvati, to ljudske osobine treba razvijati. I za to je za nas bitna obnova ove džamije i zato je ova džamija sigurno hair i sigurno berićet“, protumačio je muftija Makić.
U znak trajnog sjećanja na svečano otvorenje Careve džamije za doprinos među civilizacijskom razumijevanju i saradnji potpredsjednik Sabora IZ-e u BiH i predsjednik Medžlisa IZ-e Mostar Ramiz Jelovac uručio je prigodne zahvalnice porodicama donatora dok je mostarski muftija Salem ef. Dedović istu tu zahvalnicu, umjetnički rad slikara Avdije Ćorića sa motivima Careve džamije uručio vladiki Grigoriju.
Pred svečano otvorenje nakon podne namaza u džamiji je proučen tradicionalni mevlud i šerif, proučena hatma dova pred duše svih muslimana Nevesinja koji su preselili na bolji svijet. A sjećanja na minula vremena, na džematlije i na imame Careve džamije sa prisutnima je podjeli Šefko ef. Tinjak.
Posigurno možemo kazati da nijedan događaj iza rata nije privukao tako veliki broj muslimana u Nevesinje, poput svečanog otvorenja obnovljene Careve džamije u središtu nevesinjske čaršije u kojoj je nakon 24 godine, odnosno 8 780 dana ponovo proučen ezan i klanjan namaz u džematu.
Careva džamija je najstariji i najprostraniji islamski sakralni objekat koji je za turske uprave podignut na području Hercegovine. Izgrađena je na ime sultana Bajazida, prije 1512. godine. Mjesto i ostaci graditeljske cjeline Careve džamije 2005.godine proglašeni su nacionalnim spomenikom BiH. Zajedno sa Hadžijskom sofom i objektom gasulhane, minirana je i u potpunosti srušena 1992. godine.