Muzejska postavka u Blagajskoj tekiji

1329
Miz Mostar Aktivnost

Blagajska tekija na vrelu Bune uskoro će, na inicijativu Medžlisa IZ-e Mostar, dobiti i prvu muzejsku postavku. Radi se o artefaktima pronađenim tokom arheoloških iskopavanja 2009, 2010 i 2011. g. Pronađeni predmeti do sada su se nalazili kod prof. dr. Envera Imamovića na stručnoj analizi i naučnoj valorizaciji. Riječ je o izuzetno vrijednim nalazima koji datiraju iz prethistorije, rimskog dobra kao što su ostaci keramike, stakla, raznih predmeta koji su korišteni na ovom lokalitetu. Najzanimljiviji među njima je kronometar za mjerenje vremena, za koji prof Imamović još nije otkrio kako je bio korišten. Prof. Imamović i Medžlis IZ-e Mostar su 18. aprila ove godine izvršili primopredaju pronađenih predmeta čime je praktično otpočela procedura formiranja muzejske zbirke.

Medžlis IZ-e Mostar nastoji sadržajno upotpuniti svaki dio Blagajske tekije kako objekata profanog tako i sakralnog karaktera. Muzejska zbirka bit će postavljena u prizemlju Tekije tik uz vreli rijeke Bune. Medžlis je adaptirao podrumske prostorije i prilagodio ih za postavku arheoloških nalaza. „U saradnji sa prof. dr. Imamovićem odlučilo smo da te iskopine prezentiramo široj javnosti. Ispred ulaza u prostoriju biće izloženi veći komadi građevinskih elemenata koji su nekad bili dio zidnih ili dekorativnih struktura, a unutra ćemo izložiti manje predmete koje je pronašao prof. Imamović“, kaže predsjednik Medžlisa IZ-e Mostar Ramiz Jelovac. Muzejskom postavkom, naglasio je, turistička ponuda u kompleksu Blagajske tekije će dobiti još više na značaju. „Na taj način svi posjetitelji dobit će još jednu informaciju šta se dešavalo tokom minulih vremena na ovom prostoru“, pojasnio je Jelovac.

Medžlis IZ-e Mostar planira, shodno idejnom konceptu posljednje obnove tekije, pripremiti i druge muzejske zbirke koje će biti posvećene derviškom životu tokom minulih stoljeća, kako bi svaka prostorije dobila autentičan sadržaj. „Na toj ideji predano je radio rahmetli Senad Mičijević. On je detaljno opisao šta svaka prostorija sadrži ili bi trebala sadržavati i u narednom periodu ćemo krenuti u realizaciju te ideje“, kaže Jelovac. Jedna od soba unutar tekije imat će primjerak prevoda Kur’ana na svim svjetskim jezicima.

Prof. Imamović nije krio zadovoljstvo što je imao priliku da se i kao arheolog i kao naučni radnik bavi iskopavanjima i sistematiziranjem pronađenih predmete uz Blagajsku tekiju. Do sada je o ovoj temi objavio nekoliko radova u renomiranim časopisima u Bosni i Hercegovini i inostranstvu. „Tokom iskopavanja naišli smo na rezultate koje nismo očekivali. Pronašli smo tragove svetišta od prije osam hiljada godina. Na dubini od šest metara ispod turbeta pronašli smo materijalne ostatke iz prethistorije. Pronađeni nalazi nas vode kroz kameno doba, kroz period rimske vladavine, srednjeg vijeka, bogumilskog bivstovanja do islamskog svetišta.

Dakle, kroz pet različitih historijskih epoha, i ova muzejska zbirka će prezentirati sve te rezultate, što je jedinstven slučaj u Evropi da se na jednom ovakvom mjestu susreću tragovi svetišta od prije osam hiljada godina do današnjih dana. Tome se ne treba čuditi jer je riječ o živopisnom vrelu Bune“, istakao je Imamović. Vrijednost Blagajske tekije, pored impresivnog okruženja ogleda se i u tome što je ona dostatan primjer prirodne transformacije bogumilskog svetišta u dervišku tekiju. „Ta vrijednost traje evo do današnjeg dana i stoga ne sumnjam da muzejska postavka arheoloških nalaza neće privlačiti pažnju znatiželjnika i turista“, kaže Imamović, ustvrdivši kako je se na osnovu nje može dobiti kompletna slika događaja koji su se ovdje dešavali tokom historije.