Nakon obnove Starog mosta u Mostaru bilo je sasvim logično i očekivano da se otpočne procedura obnove drugog nacionalnog spomenika svjetskog renomea s tipičnim bosansko – muslimanskim predznakom u Mostaru, sa obnovom Blagajske tekije. Tako je i bilo. U toku proteklih sedam godina Islamska zajednica u Mostaru uložila je ogromne napore i velika finansijska sredstva za dobijanje Rješenja o rehabilitaciji graditeljske cjeline Blagajske tekije.
ZAKONSKA REGULATIVA O NACIONALNIM SPOMENICIMA JE POTPUNO ISPOŠTOVANA
Medžlis Islamske zajednice Mostar te daleke 2003, izradio je prvo Idejno rješenje za obnovu pratećih objekata uz današnju zgradu Tekije na vrelu Bune. Nakon prvih, ispitnih pokušaja, nadležno Ministarstvo prostornog uređenja zatražilo je mišljenje Državne komisije za očuvanje nacionalnih spomenika a oni od Medžlisa IZ Mostar naučni dokaz da su ti objekti nekad postojali. Radilo se o kompleksu Musafirhane sa kahve odžakom, aščinicom, pekarom, i mesdžidom Ali paše Rizvanbegovića. Prije jednog stoljeća mesdžid je potkopala i odnijela nabujala rijeka i vrijeme, tako da je na ovo zdanje u svakom slučaju moguće sačuvati samo uspomene. No, kako se Komisija za nacionalne spomenike pozivala na rad uglednog profesora i istraživača Džemala Čelića koji je sve navedene prostorije smjestio u današnju zgradu Tekije to se pred službama Medžlisa IZ Mostar postavio problem naučnog dokazivanja, da su zgrade koje želi obnoviti, zaista i postojale. U toj fazi pronađeno je nekoliko starih fotografija na kojima su se vidjeli porušeni objekti Tekijskog kompleksa. No, oni nisu bili dovoljni te se rukovodstvo Medžlisa IZ Mostar odlučilo da 2007. godine organizira Naučni skup s ciljem pobijanja naučnog mišljenja prof. Čelića. Na skupu održanom 7. maja 2007.g. pod nazivom „Prirodna i graditeljska cjelina vrela Bune i Blagajske tekije“ petnaest eminentnih stručnjaka iz različitih grana nauke elaboriralo je svoje teze i naučna saznanja o ovom milenijskom ljudskom staništu sa tipičnim elementima kultnog lokaliteta. No, ni taj naučni skup nije „otključao“ vrata validnog Rješenja za rekonstrukciju graditeljskog kompleksa Blagajske tekije. Medžlis IZ Mostar u istom cilju angažirao je prof dr. Envera Imamovića, jednog od najeminentnijeg arheološkog radnika i istraživača da zakopa u tekijskom dvorištu. I zaista, već na samom početku rezultati arheoloških istraživanja potvrdili su činjenicu kako je na tom prostoru nekad postojalo niz građevina, objekata sa različitom funkcijom i svrhom. Te, 2008.g. zbog nedostatka finansijskih sredstava radovi su stali. Nastavljeni su i naredne dvije godine, jer pravila struke o arheološkim istraživanjima nalagala su da se cijeli prostor na isti način definira. Na ime troškova arheoloških iskopavanja na vrelu Bune u te tri godine Medžlis Islamske zajednice utrošio je oko 50 000 KM svojih i donatorskih sredstava. Posebna atrakcija kako u samom Blagaju, tako i u cijeloj BiH, ali i u naučnim krugovima bilo je arheološko istraživanje i rezultati do kojih je došao tim prof. Imamovića u pećini pećine iznad samog vrela, koja se nalazila na visini od oko 50 metara od Tekijskog krova. Tim prof. Imamovića u ovu pećinu ušao je prvi nakon 500 godina. No nažalost, zbog nedostatka finansijskih sredstava svi nalazi nisu labaratorijski obrađeni, niti cijela pećina do kraja istražena.
VELIKO INTERESOVANJE BH I SVJETSKE JAVNOSTI
Uporedo dok su trajala arheološka istraživanja vršena su i slična istraživanja dostupne literature koja se osvrće na ovaj lokalitet. Nakon što je profesor Imamović završio svoj Izvještaj i dokazao da su objekti graditeljskog kompleksa zaista postojali i Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika i nadležno Ministarstvo prostornog uređenja dopustili su izradu projektne dokumentacije. U te svrhe Medžlis IZ Mostar utrošio je dodatnih 36 000 KM. Cjelokupnu proceduru arheoloških i naučnih istraživanja šira ali i naučna javnost mogla je pratiti u brojnim domaćim dnevnim, sedmičnim listovima, časopisima, dokumentarnim programima radio i TV stanica. Objavljeno je preko stotinu vijesti, priloga, emisija i drugih medijskih sadržaja. K tomu i dva zbornika radova. Prvi pod već rečenim nazivom „Prirodna i graditeljska cjelina vrela Bune i Blagajske tekije“ i drugi „Dani mevluda i zikra – Blagaj 2010.g“ u kojem je kao poseban prilog štampan neobjavljeni rad prof.dr. Muhameda Hadžijahića pod nazivom: “ Tri etape u historijatu Tekije na vrelu Bune u Blagaju (bogumilska, bektašijska i halvetijska),” kojeg su mahsuzile recenzirali prof. dr. Salih Jalimam i šejh Sead Halilagić kod kojeg se rad decenijama nalazio. U toku obrade materijala trojici postdiplimaca ova literatura poslužila je za izradu svojih seminarskih radova, magistarskih i doktorskih disertacija. U medijskom i javnom predstavljanju važnosti i značaja obnove graditeljske cjeline Blagajske tekije Medžlis IZ Mostar utrošio je oko 5 000 KM.
TURSKA TURISTIČKA AGENCIJA OBNOVIT ĆE KOMPLEKS BLAGAJSKE TEKIJE
Napori Medžlisa IZ Mostar da se pronađu adekvatna donatorska sredstva i dobronamjerni donatori urodili su plodom i potpisivanjem Ugovora o zakupu i zajedničkom ulaganju u rekonstrukciju i revitalizaciju kompleksa Tekije na vrelu Bune u Blagaju kojeg su u petak 22.10.2010. godine u prostorijama Mostarskog muftijstva potpisali muftija Seid ef. Smajkić, predsjednik Medžlisa IZ Mostar Ramiz Jelovac, direktor Turske turističke agencije „Fidan“, Ali Dokumadži. Ugovorom se turistička agencija obavezala da će do narednog maja izvršiti sve radove predviđene projektnom dokumentacijom, odnosno, obnoviti davno porušene zgrade koje se nalaze ispred tekijske avlije i izvršiti rekonstrukciju same Tekije.
Zakupac se obavezao da neće vršiti naplatu ulaznica u kompleks Tekije. Vrijednost ukupnih radova procijenjena je na iznos od oko 1 000 000, 00 KM (milion maraka). Ugovor je u svojstvu direktora nadzorne institucije potpisao i mr. Senaid Zajimović, direktor Vakufske direkcije Rijaseta IZ u BiH.