Postavljanjem kamena temeljca jučer je u Mostaru označen početak radova na obnovi Hadži Baline džamije u Brankovcu i Opijačeve tekije na Šehovini. Kamen temeljac položili su mostarski muftija mr. Salem ef. Dedović, zamjenik generalnog direktora Generalne direkcije za vakufe Republike Turske Aydin Džem Aslan bey, direktor Vakufske Direkcije Bosne i Hercegovine hafiz dr. Senaid Zajimović i predsjednik Medžlisa IZ-e Mostar Džafer Alić.
Oba ova objekta su od izuzetne kulturno-historijske važnosti. Opijačeva tekija, kako to bilježe hroničari je jedna od najstarijih objekta iz perioda osmanske vladavine, a njen doprinos u kulturi Mostara je nemjerljiv. I Hadži Balina džamija je također jedan od simbola i ishodišta bosansko –muslimanskog, mostarskog, bošnjačkog identiteta. Izgrađena je prije 1612.g. Iako je bila u dobrom stanju namjerno je od strane tadašnjih gradskih vlasti porušena u ljeto 1950. Kamen joj je smrvljen i prosut kao nasip mostarskim ulicama. Medžlis IZ-e Mostar krajem januara 2009. god. izvršio je arheološka iskopavanja lokaliteta kada su pronađeni džamijski temelji. Potom je urađeno niz administrativno pravnih aktivnosti i izrađen glavni projekat njene obnove. Obnovu će finansirati turska direkcija za vakufe.
„Nakon višegodišnjih napora danas ponovo ovoj mahali i našem gradu vraćamo stari izgled, onakav kakav oni i zaslužuju“ u pozdravnom obraćanju kazao je predsjednik Medžlisa Džafer Alić, naglasivši kako će Medžlis i dalje raditi na realizaciji projekata obnove porušenih džamija i vakufskih objekata. „ Želja nam je i vratiti namjeru vakifa i uz to još izgraditi nove džamije koje su potrebne ovome gradu. To je ono što je naš emanet i u tom smislu želimo nastaviti raditi i boriti se za takav Mostar“, poručio je Alić.
Govoreći o značaju obnove Hadži Baline džamije mostarski muftija Salem ef. Dedović je istakao njenu memorijalnu važnost očuvanja sjećanja na znamenitog muftiju Mustafu Sidki Karabega, koji je na tom lokalitetu pokopan nakon svirepog ubistva 1878.g. „Možemo biti ponosni što smo mi ta generacija koja će vraćati veliko znamenje naše historije koje svjedoči o našem trajanju i našoj bogatoj kulturnoj historiji“, kazao je muftija, dodavši kako će uz obnovu džamije biti obnovljen i Karabegov mezar sa nišanom i orginalnim tarihom.
Hadži Balina džamije je samo jedna od brojnih koje su porušene u vrijeme socijalističkog režima. Na njihovoj obnovi Vakufska direkcija BiH posljednjih godina neumorno radi. Uz podsjećanje ne procese i okolnosti koji ih prate u administrativnim naporima direktor Zajimović je primijetio da su sistemi i režimi koji su rušili te džamije otišli u historiju a da su one ponovo obnovljene i svjedoče dobrohotnost njihovih vakifa i ideja koje su baštinili. „Mi ne štetimo ničim nikome time što oživljavamo svoju kulturu, tradiciju, vjeru, svoje velike ljude po kojima je BiH bila poznata u prošlosti. Namjera nam je da oživimo njihova imena i njihove vakufe i to je emanet ove generacije“, poručio je Zajimović.
Obnova porušenih džamija u Bosni i Hercegovini samo je jedna od programskih orijentacije Direkcije za vakufe Republike Turske, prenoseći selame Redžeba Tajiba Erdogana, kazao je zamjenik generalnog direktora Aydin Džem Aslan bey. Govoreći o vrijednostima kulture sjećanja na vakufe podsjetio je kako j vakufi datiraju od vremena Ibrahim a.s. i da se prostiru širom svijeta. „Naša je zadaća da vratimo vakufima njihov stvarni, onakav kakav su oni imali“, kazao je Aslan bey. Na kraju je izrazio uvjerenje da će svečano otvorenje biti organizirano iduće godine.
U znak zahvalnosti i trajnog sjećanja na ovaj događaj predsjednik Medžlisa IZ-e Mostar Džafer Alić Aslan beyu uručio je levhu za motivima Starog mosta. Svečanost postavljanja kamena temeljca za obnovu Hadži Baline džamije i Opijačeve tekije upriličena je u okviru manifestacije „Dani vakufa u Bosni i Hercegovini 2022.g.“