يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا عَلَيْكُمْ أَنْفُسَكُمْ لَا يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَيْتُمْ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُكُمْ جَمِيعًا فَيُنَبِّئُكُمْ بِمَا كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ
Neizmjerna hvala i zahvala Allahu, dž.š, pripadaju. Samo Njega obožavamo i samo od Njega pomoć, uputu i oprost tražimo. Donosimo salavat i selam na našeg poslanika, Njegovog miljenika, Muhammeda, s.a.v.s., njegovu porodicu, ashabe i sve vjernike i vjernice do Sudnjega dana.
Poštovana braćo,
Zadnjih dana, nastupanjem mjeseca muharrema i Nove hidžretske godine, prisjetili smo se poruka i pouka koje je sa sobom nosio veliki događaj hidžre muslimana iz Mekke u Medinu. Prisjetili smo se i šta hidžra nama danas znači i kuda nas usmjerava u duhovnom smislu.
Poslanik, s.a.v.s., prilikom govora na oprosnom hadžu poručio je prisutnima:
المسلمُ من سلِمَ المسلمونَ من لسانِه ويدِهِ والمؤمنُ من أمنَهُ النَّاسُ على دمائِهم وأموالِهم والمجاهدُ من جاهدَ نفسَهُ في طاعةِ اللَّهِ والمهاجرُ من هجرَ الخطايا والذُّنوبَ
Musliman je onaj od čijeg su jezika i ruku sigurni drugi muslimani, vjernik (mu’min) je onaj od koga su tuđi životi i imeci u sigurnosti, istinski borac (mudžahid) je onaj koji se bori sa svojim nefsom u pokornosti Allahu Uzvišenom, a muhadžir je onaj koji se odrekne, napusti, grijehe i ružna djela.
Nakon što smo se prisjetili ove prekretnice u muslimanskoj povijesti, nastupio nam je još jedan plodan period i velika prilika za činjenje dobra. S obzirom da je je prvi mjesec islamskog kalendara, mjesec muharrem, sveti mjesec po učenju islama, kao i prethodna dva – zul-ka’de i zul-hidždže, te mjesec redžeb, sevapi i nagrade za dobra djela učinjena u njemu se uveličavaju zbog svetosti ovih dana. Isto tako, i kazna za grijehe počinjene u ovim svetim mjesecima se povećava, kako nas uče naši velikani. Poslanik, s.a.v.s., je rekao:
أَفْضَلُ الصِّيامِ، بَعْدَ رَمَضانَ، شَهْرُ اللهِ المُحَرَّمُ، وأَفْضَلُ الصَّلاةِ، بَعْدَ الفَرِيضَةِ، صَلاةُ اللَّيْلِ
Najbolji post, poslije ramazana, post je u Allahovom mjesecu muharremu, a najbolji namaz, poslije farz-namaza, noćni je namaz.
Zbog ovog i sličnih hadisa i preporuka Poslanika, s.a.v.s., lijepo je postiti što više dana u ovom mjesecu, posebno Dan Ašure.
‘Alija b. ebi Talib, r.a., kaže da ga je neki čovjek pitao: Koji mjesec preporučuješ da postim nakon ramazana? Odgovorio je: samo sam jednog čovjeka čuo kako to pita Allahovog Poslanika, s.a.v.s., dok sam sjedio kraj njega. Pitao ga je: Allahov Poslaniče, u kojem mjesecu mi, nakon ramazana, preporučuješ da postim? Odgovorio je: Ukoliko budeš želio postiti nakon ramazana, onda posti u muharremu, jer je to Allahov mjesec. U njemu je dan u kojem je Allah opraštao ljudima i dan u kojem će opraštati.
Draga braćo,
Svakako da se za obavljanje ibadeta treba adekvatno pripremiti, jer kao i u ostalim aktivnostima, dobra priprema pred ibadet svakako povećava njegovu kvalitetu i posvećenost u toku samoga ibadeta. Pored priprema koje su obredne, kao što su abdest, pripremanje adekvatne odjeće za namaz i sl., postoje i srčane pripreme, pa u slučaju namaza to znači skrušenost od momenta izlaska iz kuće do džamije, pa do samoga namaza, kako nas uče naši učenjaci. U slučaju obaveznog sabah – namaza ili dobrovoljnog noćnog namaza, kao izuzetno vrijednog dobrovoljnog djela, u pripreme svakako spada i kvalitetan san, koji je osnovna ljudska fiziološka potreba, i općepoznato je koliko nedostatak sna utječe na fizičko i mentalno zdravlje organizma.
U toku ljetnih mjeseci, pa i duže, stanovnici ovoga grada već godinama, pored večernjih vrućina koje stručnjaci nazivaju tropskim, imaju dodatni razlog za sabur zbog ekspanzije otvaranja različitih noćnih klubova i barova te svih negativnosti koje prate ovakva mjesta. Naravno, tu prije svega mislimo na preglasnu muziku, koja uveliko uznemirava ljude u gotovo svim gradskim dijelovima, jer rijetko je mjesto u gradu gdje ne dopiru zvuci muzike i raznorazni neartikulisani povici, tri ili čak više puta sedmično u vremenu koje služi za odmor. S obzirom da ovo traje više mjeseci uzastopno, razumljivo je koliko zasigurno negativno utječe na stanovnike ovoga grada, posebno vjernike, kojima se to ne uklapa u životni stil i opredjeljenje. Mnogo je naših džematlija koji o ovome problemu stidljivo govore, i u slučaju pozivanja nadležnih organa dobiju odgovor da ne postoji mjerač jačine zvuka na osnovu kojeg bi mogli djelovati. Na nama je braćo, da osiguramo uslove dostojne življenja i ispunjavanja osnovnih potreba u miru, te uključimo nadležne sa svih nivoa u rješavanje ovoga problema. Radi se o našem dostojanstvu.
Draga braćo,
Svaki musliman ima za obavezu da čuva svoje dostojanstvo, to spada u dužnosti prema sebi. Život nam je povjeren i to je dar Božiji kojim se ima upravljati dostojanstveno. Onaj ko ima samopoštovanje svakako više poštuje i druge, a narušavanje vlastitog dostojanstva u brojnim slučajevima vodi narušavanju dostojanstva drugih. Muslimani, iole upućeni u vjeru i njene propise, znaju da im nije mjesto niti imaju šta tražiti u noćnim klubovima i sličnim mjestima promocije razvrata i nemorala! Tražiti bilo kakvu sreću i satisfakciju na takvim mjestima može samo odvesti u moralni sunovrat. Ova praksa narušava duhovno, mentalno i fizično zdravlje pojedinca, a znamo da je čuvanje vlastitog života i svekolikog zdravlja stroga vjerska naredba.
Kaže naš Gospodar u ajetu sa početka hutbe:
O vi koji vjerujete, brinite se o sebi; ako ste na Pravom putu, neće vam nauditi onaj koji je zalutao! Allahu ćete se svi vratiti i On će vas obavijestiti o onome što ste radili.
Gospodaru, molimo Te da nam budeš na pomoći u djelima s kojima si zadovoljan. Pomozi nam da se klonimo grijeha i ružnih djela. Amin
Kenan-ef. Ovčina, prof.
hutba održana u Karađoz-begovoj džamiji u Mostaru 6. muharrema 1446.h.g./12. jula 2024.god.