Skupština Medžlisa Islamske zajednice (MIZ) Mostar na danas održanoj sjednici jednoglasno je usvojila Izvještaj o radu Izvršnog odbora za proteklu 2024. godinu i Plan rada za tekuću 2025. godinu.

U izvještaju Službe za vjerske, odgojno-obrazovne poslove, koji je izložio glavni imam mr. Dino-ef. Maksumić, dominirali su statistički podaci o broju džemata i njihovim aktivnostima kao i organizaciji vjerske pouke.

Na području Mostara mektepska nastava izvodi se u 43 mekteba, koju pohađa oko 1767 polaznika.

Na mektepskim takmičenjima učenici iz Mostara bili su pobjednici na nivou Muftijstva, dok se njih dvoje takmičilo završnom takmičenju Rijaseta IZ u BiH, gdje su osvojili peto i osmo mjesto.

– U Centru za učenje Kur’ana su održavani kursevi sufare Kur’ana, tedžvida, a prosječan broj polaznika tokom godine je 155 – pored ostalog, naglasio je efendija Maksumić.

Podsjetio je i na brojne kulturne vjerske programe i sadržaje koji su održani u izvještajnoj godini, kao i na rezultate rada Odjela za brak i porodicu i Mreže mladih.

– Knjižni fond Karađoz-begove biblioteke, koja će ove godine obilježiti 20. godišnjicu od reaktiviranja, povećan je za 932 primjerka knjiga. Sada ova biblioteka broji 11.200 primjeraka, od čega su 6.153 zasebna naslova – kazao je ef. Maksumić.

On se na kraju predstavjanja ovog izvještaja srdačno zahvalio svim džematlijama koji su na bilo koji način učestvovali u radu svojih džemata i na očuvanju dini-islama.

– Nastavit ćemo našu započetu borbu za vakufsku imovinu, prije svega lokalitet Lakišića harema, projekta izgradnje Interkulturnog centra “Mevlana”, ali i povrata uzurpiranog Sultan Selimovog mesdžida – poručio je ef. Maksumić.

Predsjednik Izvršnog odbora MIZ Mostar mr. Džafer Alić u Izvještaju o radu uz kratka pojašnjenja tretirao je odluke koje su donijeli protekle godine i efekte njihove primjene.

– Raspravljali smo i o unapređenju rada sekcija koje djeluju pri Službi za vjerske, odgojno-obrazovne poslove čiji je spektar jako širok – kazao je Alić, akcentirajući posebno odluku o formiranju Fonda Interkulturni centar Mevlana.

Govoreći o održavanju i izgradnji infrastrukture Medžlisa, naveo je, između ostalog, projekte obnove munare uz džamiju Hadži Memije u Cernici, rekonstrukciju munare Sultan Sulejmanove džamije u Blagaju, uređenje partera džamije u džematu Kočine-Masline, ugradnji grijanja u džamiji u Vrapčićima, kapitalne obnove Hadži Baline džamije u Brankovcu, Opijačeve tekije na Šehovini, izradu projektne dokumentacije za rekonstrukciju Roznamedžijne džamije, kao i uspješno provedeno arheološka istraživanja na lokalitetu Fatime – kadun džamije.

– Imamo zabilježen trend povećanja sredstava zekata i sadekatul-fitra i na tome želimo zahvaliti svima vama“ – istakao je Alić.

Govoreći o prioritetnim i važnim projektima Medžlisa IZ, on je najavio sistematski pristup na zaštiti ambijentalne cjeline Blagajske tekije i Vrela Bune obzirom da su stalno izloženi prijetnji obrušavanja porozne litice i biljnog rastinja, za što će biti nužna stručna usaglašavanja sa nadležnim državnim i federalnim institucijama i ministarstvima.