Nakon posjete Medžlisu IZ- Čapaljina reisu-l-ulema Islamske zajednice (IZ) BiH dr. Husein ef. Kavazović tokom zajedničkog iftara susreo se i sa privrednicima i društveno angažiranim ličnostima Mostara i regije Hercegovine.
Iftar je u organizaciji Medžlisa IZ-e Mostar upriličen u novoizgrađenom vakufskom kompleksu u Podveležju u kojem turističko ugostiteljske i socijalno zdravstvene aktivnosti protekle godine intenzivno razvijaju Centar za stare osobe i Kalima resort.
Riječi zahvalnosti reisu-l-uelemi da je i na ovaj način pokazao brigu za regiju Hercegovine u ime domaćina izrazili su predsjednik Medžlisa Džafer Alić i mostarski muftija mr. Salem ef. Dedović.
„Drago mi je da ovaj reprezentativan skup sačinjavaju odgovorni ljudi u različitim sferama društvenog života Mostara i Hercegovine i da su večeras ovdje na okupu“, naglasio je muftija podsjetivši da se radi o osobama koje na različite načine doprinose privrednom, ekonomskom, kulturnom i obrazovnom životu.
„Mi smo svjesni svoje odgovornosti i svoje obaveze. Taj emanet smo časno i odgovorno ponijeli i taj emanet časno i odgovorno nosit ćemo u ovom prostoru, u kojem grad Mostara ponajprije, kao naš duhovni, kulturni i politički centar, sve ovo poslijeratno vrijeme plaća visoku cijenu mira, visoku cijenu izgradnje života i zajedništva u ovoj našoj domovini BiH. To sve uveliko pada na pleća ovoga grada i ova naša zajednica to nosi i podnosi. Mi od našega političkog centra, Sarajeva, očekujemo puno više pažnje i brige da se prepozna ono šta je naše podnošenje ovdje u ovom prostoru, ono što je naša briga u borbi protiv sistemske diskriminacije koju trpimo i u Mostaru i u Počitleju i u Čapljini i u Neumu i u Stocu…“, kazao je mufija, naglasivši pri tome kako su Bošnjaci u Mostaru i Hercegovini opredijeljeni za suživot, izgradnju tolerantnog društva u Mostaru kakav je ovaj grad stoljećima bio.
Izrazivši zadovoljstvo da se nalazi na skupu okružen dragim osobama koje podržavaju i jačaju rad Islamske zajednice reisu-l-ulema Kavazaović je akcentirao važnost očuvanja vjere i moralnih vrijednosti . Apelirao je na prisutne da posebnu pažnju posvete očuvanju emaneta te da ga dosljedno prenesu na nove generacije.
„ Vjera je bitna u svakom narodu, u svakoj zajednici za identitet, za ono što se stoljećima u našem narodu nataložilo da se čuva, razvija, unapređuje i dograđuje. Mi smo imali priliku iskusiti vremena kad je bilo najteže i kada smo morali se vraćati ponovo korijenima, raspuhati tu energiju i na osnovu nje sačuvati naš narod i državu Bosnu i Hercegovinu. Sve to nećemo moći uraditi ako ne bude sloge među nama. Govorim o slozi, braćo!, Naši putevi mogu biti različiti, ali neka pitanja i neki procesi u našem narodu moraju se slogom završiti“, poručio je reisu-l-ulema Kavazović.
Na kraju je ohrabrio Bošnjake Hercegovine da inspiraciju traže u ne tako davnoj prošlosti u kojoj su Hercegovci prednjačili u oživljavanju državotvorne svijesti. Između akšama i teravih namaza reisu-l-ulema je održao kratko predavanje o izgradnji zajedništva, slozi i pregalaštvu u obnovljenoj staroj džamiji.