Ukazivaćemo na nepravdu, ne pristajemo da Mostar bude podijeljen grad!

U današnjoj zajedničkoj hutbi, pročitanoj u svim mostarskim džamijama, mostarski muftija mr. Salem ef. Dedovića, detaljno se osvrnuo na problematiku administrativno pravnih radnji i građevinskih poduhvata na prostoru nekadašnjeg Lakišića harema i dvodecenijske borbe Islamske zajednice (IZ) za ovaj lokalitet.

Povod hutbi, koju je muftija održao u Karađoz-begovoj džamiji, bile su različite interpretacije cijelog ovog kompleksnog slučaja u domaćoj i međunarodnoj javnosti.

„Islamska zajednica nije i neće odustati od borbe za Lakišića harem. Nikakav sporazum s gradskim vlastima nije napravljen o tome da se mi odričemo prava na Lakišića harem“, istakao je muftija dodavši kako su demokratskim protestima džematlije i građani Mostara ukazali na diskriminaciju IZ-e od strane Gradskih vlasti, nakon čega su dobili obećanje da će gradske strukture početi rješavati paket od sedamnaest neriješenih sedamnaest predmeta koji duži niz godina stoje u ladicama gradske Uprave.

Muftija je podsjetio na činjenicu kako IZ-e nema mehanizama da provjerava validnost odluke Grada Mostara izdanim pod nejasnim okolnostima za gradnju Kazališta i otimanja Lakišića harema

„To može uraditi Sud pred kojim je Gradski pravobranilac pokrenuo postupak da se ispitaju mutne radnje oko izdavanja dozvola za tu zgradu. Ako bude i mrve zemaljske pravde i sudskog poštenja utvrdiće se nepravilnosti i osporiti ono što se nelegalno zida i uzdiže. A uzdiže se novi „Berlinski zid“, s prefiksom velikohrvatske i katoličke nadmoći posred Mostara. Protiv toga jedino se istinski, u ime Bošnjaka, borila i bori Islamska zajednica“, ustvrdio je muftija.

IZ-e, dodao je, je ostavljena sâma da se bori, sa svojim ograničenim mogućnostima i kapacitetima.

„Odluke donosi vlast na čelu sa Gradonačelnikom, koji lijepo priča, a ne ispunjava obećano. Vlast na nivou Garada Mostara čine i Bošnjaci koji participiraju u Gradskom vijeću. Oni su prava adresa koja treba odgovoriti na upite džematlija dokle se stiglo sa nerješavanjem predmeta Islamske zajednice i ima li izgleda da će se početi rješavati kao što je obećano“, rekao je muftija.

U obrazloženju je napomenuo da je Bošnjacima u Gradskom vijeću narod povjerio mandat da zastupaju i brane interese i Islamske Zajednice koja u punom kapacitetu daje doprinos ne samo izgradnji vjerskog i kulturnog identiteta, već je jedina adresa koja u ovom gradu i hercegovačkoj regiji dosljedno stoji na trasi borbe za dostojanstvo bošnjačkog naroda.

„I nećemo posustati u tome, jer se ničijeg prijekora na tom časnom putu ne bojimo“, uz tumačenja kur’anskih ajeta i načela islama poručio je muftija Dedović.

U tom smislu naglasio je kako IZ-e neće prestati ukazivati na nepravdu koja se čini bošnjačkom narodu, samo zato što smo muslimani. „Ukazivaćemo na nepravdu, jer na to imamo i civilizacijsko i moralno pravo, jer su Bošnjaci svojom otvorenošću i tolerancijom sačuvali multietničku posebnost Mostara, i zato s punim pravom kažemo da ne pristajemo da Mostar bude podijeljen grad tako što će se na nekadašnjoj liniji razdvajanja izdignuti zgrade i vjerska zdanja koja na silu žele poslati poruku da je ovo Grad samo jednog naroda i jedne vjere“, rekao je muftija.

Apostrofirao je da bi sva patriotski orjentisana politika, akademska zajednica, nevladine grupe i pojedinci trebali zdušno podržati takvo opredjeljenje i borbu za jednakopravnost.

„Jer ovo je pitanje budućnosti, ovo nije pitanje dnevne interesne politike. Naše istrajavanje u zahtjevu za uvođenjem u posjed na Lakišića vakufu i izgradnjom zgrade koja će biti bošnjačka protuteža hrvatskom kazalištu, mora se sagledavati kao nacionalno bošnjačko pitanje u borbi za ostvarenje jednakopravnosti Bošnjaka u ovome Gradu, čija se pozicija u proteklom periodu nastoji marginalizirati i dovesti nas u podređenu ulogu. U isto vrijeme, to je građansko i civilizacijsko istrajavanje u borbi za jedinstveni multietnički Mostar i razbijanje politike koja dijeli Mostar na dva odijeljena nacionalna prostora“, kazao je muftija.

Upitao se jesu li politički predvodnici bošnjačkog naroda i donosioci odlukā svjesni svoje historijske i onosvjetske odgovornosti.

U hutbi je spomenuo da će IZ-e uskoro objaviti knjigu „Lakišića harem- trajanje i otimanje“, u kojoj je ilustrovano svjedočanstvo na koji način je IZ-e na čelu sa dvojicom muftija u protekle dvije decenije ukazivala na nepravdu, diskriminaciju i bezočno otimanje Lakišića harema.

Govoreći o njenom sadržaju istakao je da je politika hegemonije kojoj su izloženi Bošnjaci na ovim trusnim hercegovačkim prostorima konstantna, te da nema nimalo sumnje da će tako i u budućnosti biti.

„Neka nikada Bošnjaci ne budu zavarani da će se stvari lahko mijenjati i da će politika dominacije splasnuti. Uvijek su na ovim prostorima bile i biće važne nacionalne, vjerske i kulturne odrednice, a Mostar i Mostarci su skupo platili odrođavanje od sebe u socijalističkoj fazi izgradnje tzv. bratstva i jedinstva. Svoj identitet treba čuvati i izgrađivati, a tuđi poštovati“, prokomentirao je neke od vidljivih opservacija iz sadržaja najavljene knjige.

Na kraju hutbe novim generacijama muslimana Bošnjaka kojima je sudbina predodredila da se rode, rastu i stasavaju u ovome Gradu, preporučio je da budu dosljedni u borbi za svoja politička, jezička, vjerska i kulturna prava, da se ne odriču nijednog djelića onoga što im pripada.