Odjel za brak i porodicu MIZ-e Mostar i džemat Zalik organizovali su završno predavanje u okviru ciklusa predavanja “Zdravlje u islamu”.

Predavanje je održala dr. Selma Tinjak Demić, govorila je na temu “Zašto nas boli glava?” Na samom početku izlaganja prisutne je pobliže upoznala sa temom te između ostalog navela: “Pod glavoboljom se podrazumijeva bol u glavi koja može biti trajna ili privremena, rijetka ili učestala, difuzna (koja zahvaća cijelu glavu) ili lokalizirana. Jedan je od najčešćih simptoma sa kojima se susrećemo u svakodnevnom životu, ali vrlo često i popratni simptomi mnogih bolesti. Smatra se da 15-20 posto svih ljudi pati od glavobolje trajno ili češće povremeno. Njezina pojava najčešća je u dobi između 25 i 65 godine života, češće u žena, u urbanoj populaciji razvijenog svijeta te osoba čije zanimanje zahtjeva boravak u zatvorenim prostorijama sa sjedenjem, psihičkim naporom i pojačanom koncentracijom.

Prema uzroku nastanka glavobolje dijelimo na : Primarne glavobolje- znatno češće, a njihov uzrok često ostaje neotkriven. Među najlakše oblike primarne glavobolje ubrajamo migrensku glavobolju, tenzijsku glavobolju cluster glavobolju.

Sekundarne glavobolje- posljedica su nekih bolesti. Bol koja se javlja u glavi po karakteru može biti: pulsirajuća bol, munjeviti, sijevajući žigovi, neuralgična bol, tišteća, pritiskujuća bol, bol poput žarenja…

Uzroci glavobolje mogu biti mehanički (pritisak, istezanje, fizikalni (promjena temperature, električna struja) ili, što je najčešće hemijski (vanjski ili unutarnji). Glavobolja se često javlja kod promjene vremena, specifične prehrane ili određenih navika. Kao važni razlozi u nastanku migrene navode stres, umor, način življenja, hormone te meteorološki uvjeti, pijenje alkohola…

Glavobolje mogu bit povezane i sa povredom tj. traumom glave to se zove posttraumatska glavobolja. Glavobolje tenzijskog tipa posljedica su stresa i načina života, zbog čega dolazi do napetosti mišića i bolova. Obzirom na vrstu i bezbroj uzroka, liječenje glavobolje se razlikuje od slučaja do slučaja te iz tog razloga potrebno je da se osobe koje osjete glavobolju jave svom liječniku, od kojeg će dobit preporuku za liječenje koje odgovara tipu glavobolje.

Iz Odjela su naveli kako je ciklus predavanja Zdravlje u islamu, u džamiji u Gornjem Zaliku bio od izuzetne važnosti i koristi, te da će odabir samih tema doprinijeti boljem razvijanju svijesti naših džematlika o važnosti očuvanja zdravlja jer u ovom životu i robovanju potrebno je zdravo tijelo, svestrano korištenje zdravlja je temelj čovjekovih aktivnosti, u materijalnom i duhovnom životu, a što je prema riječima Božijeg Poslanika, skrivena i nepoznata blagodat. Također zahvalili su se predavačima: dr. Lejli Abaza, dr. Emini Pargan Frko, dr. Irmi Karadža Duraković i dr. Selmi Tinjak Demić na odzivu za učešće u realizaciji ciklusa predavanja “Zdravlje u islamu”.