Pridružujući se široj društvenoj zajednici mostarski imami su tokom obilježavanja Dana Armije R BiH u četvrtak 14.aprila predvodili posjete šehitskim mezarjima na području cijeloga Medžlisa. Centralna manifestacija posjete mostarskim šehidskim mezarijma organizirana je na mostarskim Šehitlucima. Polaganjem cvijeća i učenjem fatihe veliki broj Mostaraca se prisjetio naših šehida i poginulih boraca. Ovom dostojanstvenom skupu prisustvovali su potpredsjednici Federacije BiH Mirsad Kebo i Svetozar Pudarić, premijer Vlade F BiH Nermin Nikšić, ministri u Vladi Federacije BiH Erdal Trhulj i Salmir Kaplan, te penzionisani generali Armije R BiH.
U mostarskom naselju Donja Mahala, pred više od 150 građana, u petak veče 15. aprila a u organzaciiji Udruženja „Sinovi Mahale“, 7. Osnovne škole i Medžlisa Islamske zajednice Mostar, upriličen je prigodan kulturno zabavni program. Po svojoj organizacionoj strukturi ovaj događaj je među najinteresantnijim kada je riječ o obilježavanju Dana Armije u Mostaru. Jedna gradska mahala, jednako kao u najtežim ratnim danima, uključila je sve svoje potencijale kako bi svi skupa odali dužno poštovanje poginulim borcima i šehidima koji su na bilo koji način vezani za ovaj dio grada.
Mejštani ovog mostarskog naselja prošle godine, obilježavajući Dan šehida, otvorili su šehidsku spomen česmu kod koje se održala i ova svečanosti. Učenici Osnovne škole, polaznici mektepske nastave u džematu Donja Mahala, hor Medžlisa Islamske zajednice u jednostanom programu iz najčistijih dubina svog bića pjevali su pjesme o slobodi, o junaštvu i univerzalnim ljudskim vrijednostima. Neretva hladna i plava žuborila je ode radosti.
Sjećanja na odbranu ovog naselja pred prisutnima je evocirao ratni komandant i dobitnik najvećeg ratnog priznanja „Zlatni ljiljan“ Mira Salčin. On je kazao kako je više od 100 boraca Donje Mahale ugradilo svoje živote u odbranu Donje Mahale, koja je bila okružena tenkovima, haubicama, transporterima, topovima.„Na današnji dan prije 19 godina Armija se stvarala u vatri i krvi. Donja Mahala se organizirala uz pomoć boraca iz naselja Luka i Tekija. Većina tih boraca bili su mladi i neiskusni, nisu čak ni znali rukovati oružjem. Tek u toku borbe to su učili.
Nažalost mnogi od njih su dali svoje živote za ono što danas imamo“, kazao je Salčin. On je pozvao svoje sugrađane da nastave obilježavati ovaj datum, kako junačka borba za slobodu svih naroda BiH ne bi pala u zaborav.“,Ako se zaboravi, onda se nije ni dogodilo, te će se ponoviti.“, zaljučio je Salčin. U svojstvu izaslanika mostarskog muftije Smajkića skupu se obratio Aide ef. Tulek, profesor u Karađoz-begovoj medresi. „Naša je obaveza da čuvamo sve ono što imamo, a posebno našu domovinu Bosnu i Hercegovinu. Armija je uspjela ostavriti svoj cilj: cjelovitost Bosne i Hercegovine, jer su crpili snagu iz načela pravde, života, slobode, imetka, porodice i časti. Ovih pet temljenih ljudskih vrijednosti naša je vjera ustanovila prije 14 stoljeća.“, kazao je profesor Tulek. Aktuelizirajući političke koncepte profesor Tulek je pozvao prisutne da nastave jačati državotovrnu svijest opstojnosti Bosne i Herecgovine.